TRAFİK CEZASI ÖDEME

Trafik cezası ödeme, araç adına kesilen trafik cezalarını internet üzerinden online olarak ödeme ve trafik cezası borç öğrenme işlemlerine yönelik detaylar bu yazıda ayrıntılı olarak verilecektir. Araçlarımızın trafikteki faaliyetleri aşamasında çeşitli cezalara maruz kalabilmektedirler. Gerek bireysel hatalarımızdan kaynaklanan gerekse ihmal edilen bir konudan ötürü araç plakasına veya ruhsatına yönelik cezai işlem uygulaması yapılabilmektedir. Araca kesilen trafik cezasını öğrenme ve sorgulama işlemi internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bununla birlikte araca kesilen trafik cezaları sisteme yansıdığı andan itibaren online olarak ödenebilmektedir. Trafik cezası ödeme yapabilmek için öncelikle araç adına kesilmiş cezanın sisteme yansıtılmış olması gerekmektedir. Bunun için de trafik cezası kesildikten sonra araç sahibine tebliğ edilmesi gerekmektedir.

Neden tebliğ edilmesi gerekmektedir? Çünkü tebliğ tarihinden itibaren 15 günlük süre içerisinde trafik cezalarının ödenmesi durumunda %25 gibi peşin ödeme indirimi söz konusu olmaktadır. Diyelim ki 200 TL trafik cezası kesildi. Bu durumda 15 günlük süre içerisinde ödeme yapılması durumunda ödenecek tutar %25 indirimli yani 150 tl olarak verilecektir. Günümüzde GİB ve EGM üzerinden trafik cezası ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Bunun yanında anlaşma sağlanmış olan İş Bankası, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Akbank, Finansbank gibi anlaşmalı bankaları internet şubelerinden de Trafik cezası ödeme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Online Olarak Plakadan Trafik Cezası Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden aracınıza yönelik olarak cezanın olup olmadığını öğrenebilmek için Plakadan trafik cezası öğrenme ekranını kullanarak araç adına kesilen cezanın olup olmadıını öğrenebilirsiniz. Bundan ziyada ruhsat adına kesilen cezalar da söz konusu olabilmektedir. Bunun için de e devlet trafik cezası sorgulama ekranından ruhsat adına kesilen ceza olup olmadığını öğrenebileceksiniz. Aynı şekilde plakadan trafik cezası ödeme ekranını kullanarak trafik cezası borcunuzu da öğrenebilirsiniz. 

Trafik Cezası Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Trafik cezası ödeme işleminin yapılmaması durumunda aylık faiz uygulaması yapılmaktadır. Her trafik cezası için belirlenmiş maksimum bir ödeme süresi bulunmaktadır. Bu süre içerisinde ödenmeyen trafik cezaları bir süre sonra aylık faiza girerek katlanarak artmaktadır. Bu anlamda özellikle 15 günlük meyil müddeti süresinde trafik cezası ödeme işlemini gerçekleştirerek %25 erken ödeme indiriminden yararlanmaya çalışınız.