HGS CEZA SORGULAMA

 

HGS Trafik Ceza sorgulama, hızlı geçiş sistemi araç ceza bilgisi, hgs kaçak geçişe bağlı kesilen trafik cezası ve HGS sistemine bağlı araçlara kesilmiş diğer trafik ceza bilgileri... Bu yazımızda Hızlı Geçiş Sistemine yönelik olarak ceza sorgulama sistemi ve hızlı geçiş sisteminde gerek bakiye, gerek etiket olmaması, gerekse bilinçli bir şekilde kaçak geçiş yapılmasına bağlı olarak araçalara yönelik yapılan cezai yaptırımlar hakkında iblgiler verecğeiz. HGS trafik cezanızın olup olmadığını ilgili ekrandan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

Hızlı Geçiş Sistemi yaklaşık olarak 3 yıldan beri hayatımıza girmiştir. Köprülerden ve otoyollardan hızlı bir şekilde beklemeden geçebilmek için kurulan bir sistem olarak planlanmıştır. Trafikteki yoğunluğu çok büyük anlamda rahatlatan bu sistem sürücülerin beklemeden geçişlerine destek sunmaktadır. Hızlı Geçiş Sistemi ülkemizde bir çok otoyol ve köprüde yaygın olarak kurulmuş ve kullanılmaktadır. HGS sayesinde ücret ödenmesi gereken gişelerde beklemek zorunda kalmadan araçlarla hızlı bir şekilde geçiş yapma mümkündür. Ancak bunun için öncelikle abonelik işlemlerinin yapılması gerekmektedir. HGS ile ilgili abonelik işlemleri etiket alma işlemleri PTT, Bankalar ve Anlaşmalı benzin istasyonlarınca yapılmaktadır. 

HGS ceza işlemleri tamamen şahsi hatalardan veya sistemi tam anlamı ile bilmemekten kaynaklanan cezalardır. Araç HGS etiketinde bakiyenin yetersiz olması ve aracın gişeden geçişi, Hiç HGS etiketinin olmaması durumunda gişeden geçiş ve Plakanın kapalı olmasına bğalı olarak geçiş gibi birçok durumda HGS cezası araca kesilebilmektedir. Geçiş yerlerindeki elektronik denetleme yapan sistemler ile geçiş ihlali yapan araçlar anında tespit edebilmektedir. Bu araçların plakalarına ceza kesilir. Kesilen bu cezalar mutlaka aracın sürücüsüne ödetilir. Gişeden kaçak geçiş yapan aracın aboneliği yoksa HGS’ye abone olduktan sonra ceza iptal edilebilir. Fakat bilinçli olarka geçiş veya geçişlerin olması durumunda cezanın iptal edilmesi mümkün olmayacaktır. HGS Araç ceza sorgulama işlemini yapabilmek için araç plakasını sisteme doğru olarak girmelisiniz.